יש להכנס למערכת עם כתובת המייל איתה נרשמתם לעזרה
במערכת החדשה יש להזדהות באמצעות כתובת הדואר אלקטרוני שאיתה נרשמתם לעזרה
כל התגיות במערכת


שאלות נפוצות

מהו מאגר התמונות פיקיוויקי?

פיקיוויקי הוא מאגר שיתופי של תצלומים דיגיטליים המתעדים את ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, הטבע והחברה במדינת ישראל ובארץ ישראל. האתר הנו פרי יוזמה של איגוד האינטרנט הישראלי בשיתוף עם עמותת ויקימדיה ישראל ומט"ח. התמונות נתרמות על ידי כל מי שמעוניין לתרום תמונות  ומוצגות בגלרית התמונות, לאחר שהן מקבלות את אישור צוות האתר. התמונות עומדת לרשות הציבור וניתן להוריד אותן לשימוש חופשי ללא תמורה, בכפוף לתנאי השימוש המתפרסמים באתר. הממשק העברי, שפותח במיוחד עבור אתר פיקיוויקי, מאפשר להעלות תמונות למאגר ולקטלג אותן בצורה קלה ומובנת לכל. תמונות שאושרו לפרסום, נטענות באופן אוטומטי לאתר ויקישיתוף (Wikicommons) ומאוחסנות על השרתים של עמותת ויקימדיה. 

האם יש צורך בהרשמה לאתר כדי  לצפות בתמונות או להוריד תמונות?

אם ברצונכם לצפות בתמונות או להוריד תמונות, אין צורך בהרשמה.  אם בכוונתכם לעשות בתמונות שימוש כלשהו, עליכם לקרוא היטב את תנאי השימוש, את ההסברים בדף "שימוש חופשי" ואת התשובות לשאלות המופיעות במדור זה. הסברים אלה מבוססים על חוק זכויות יוצרים, המחייב כל מי שמעוניין לעשות שימוש בתמונות. 

באילו תנאים יש צורך להירשם לאתר?

אם ברצונכם להוסיף תגיות לתמונות או להוסיף סימן לב לתמונות אהובות, יש לבצע הרשמה ראשונית, שלאחריה תזדהו באתר באמצעות כתובת הדואר האלקטרוני והסיסמה שלכם. ניתן לבצע הרשמה ראשונית גם באמצעות חשבון הפייסבוק. אם ברצונכם  בנוסף לכך גם לתרום תמונות למאגר, לאחר ביצוע ההרשמה הראשונית, תתבקשו להשלים את הפרטים הראשוניים שמסרתם וליצור לעצמכם פרופיל משתמש - לרשום שם משפחה ושם פרטי בעברית ובאנגלית,  מספר טלפון  ליצירת קשר ולנסח קרדיט. שמכם יוצג  בשדה 'שם התורם' בצמוד לתמונות שתתרמו. שימו לב! קיימת הפרדה בין הרשמת אדם פרטי להרשמת ארגונים.  

אילו פרטים יש למסור בעת ההרשמה לאתר?

בעת ההרשמה לאתר תתבקשו למסור פרטים אישיים: שם פרטי, שם משפחה, כתובת דואר אלקטרוני פעילה הנמצאת ברשותכם ומספר טלפון ליצירת קשר. אנא מסרו רק פרטים נכונים, מדויקים ומלאים. הודעת הרישום תישלח לכתובת הדואר האלקטרוני שלכם ורק לאחר שתאשרו את הרישום, תושלם פעולת הרישום. פרטים שגויים עלולים למנוע מכם את האפשרות להזין תוכן לאתר ולסכל יצירת קשר עמכם במקרה הצורך.

למי יש גישה לפרטים שאמסור בעת ההרשמה?

הנתונים שמסרתם בעת ההרשמה לאתר יישמרו במאגר הנתונים שבבעלות הנהלת האתר ולא ייחשפו למשתמשי האתר, או בפני כל גורם אחר. הנהלת האתר לא תעשה שימוש בפרטיכם, ולא תעביר אותם לצד שלישי, אלא במקרה שהדבר יידרש, כדי לוודא את תקפות הצהרתכם בעניין ויתור על זכויות יוצרים, במקרה של הפרת תנאי השימוש באתר, או עקב פנייה של גורם המוסמך לדרוש זאת על-פי חוק. למידע נוסף : מדיניות הפרטיות

אני קטין/ה מתחת לגיל שמונה-עשרה. כיצד ארשם לאתר ?

יש למלא אישור הורים ולרשום את תאריך הלידה. דרישה זו נובעת מכך שכל התורם תמונות לאתר, מתחייב שהוא הנו בעל זכויות היוצרים על התמונות. החוק בישראל, אינו מכיר בקטינים כבעלי זכויות יוצרים. רישום תאריך הלידה מבטיח כי לאחר שימלאו לכם 18 שנה, תועברו באופן אוטומטי לסטטוס של בגירים. 

 אילו תמונות מותר להעלות למאגר?

מותר להעלות למאגר תמונות הנמצאות בבעלותכם – כלומר אתם הנכם בעלי "זכויות היוצרים" על התמונות, או שקיבלתם אישור בכתב מבעלי זכויות היוצרים להעלות תמונות שבבעלותם למאגר. אפשרות נוספת היא להעלות למאגר תמונות אשר תוקף הבעלות על זכויות היוצרים שלהן פג על פי חוק. על פי  "חוק זכויות יוצרים 2007" תמונות שצולמו לפני חמישים שנה ומעלה, פג תוקף זכויות היוצרים עליהן  והן מוגדרות כ"נחלת הכלל". כך, לדוגמה: בשנת 2015 פג תוקף זכויות היוצרים על תמונות משנת 1965 ומטה,  ובסוף שנת 2016 פג תוקף זכויות היוצרים של תמונות משנת 1966 וכן הלאה. למידע נוסף: ויקיפדיה - הערך זכויות יוצרים שימו לב שבמקרה  שאתם מעלים תמונות ב'נחלת הכלל', השם שלכם יוצג  כ'שם התורם' אבל המשתמשים בתמונות אינם חייבים במתן קרדיט ולכן עדיף לסמן את התמונות מראש כ'נחלת הכלל'. 

אילו תמונות אסור להעלות למאגר?

יש להקפיד שהתכנים שתציגו יהיו חוקיים. אין לפרסם באתר את התכנים הבאים:  תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן • תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה • תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים' או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם• תוכן המהווה לשון הרע על אדם • תוכן שמטרתו להסיט, להטריד, להעליב, לאיים, להעביר מסר עוין, או גס רוח • תוכן שנוצר במיוחד כדי לעודד גזענות, או אפליה  על רקע גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי• תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית, או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית • תוכן שהוא חלק ממסע פרסום, או תעמולה פוליטית שנערכו בזמן האחרון. 

אילו תמונות מתאימות למאגר מבחינת מצב התמונה ותוכן התמונה?

מאגר פיקיוויקי אינו מיועד ליצירת אלבומי תמונות אישיים. מטרתו ליצור מאגר תמונות בעל משמעות ציבורית, חברתית והיסטורית לחברה הישראלית.  לכן הנכם מתבקשים לבחור תמונות שהתוכן שלהן מתאים להיבטים אלה ויש ברשותכם מידע הקשור בתוכן התמונה. בחרו תמונות שעשויות לעורר ענין ציבורי. המנעו מהצגת תמונות בעלות אופי פרסומי כגון כריכת ספר, שלט מסעדה. אם יש ברשותכם סדרת תמונות המציגה את אותו אובייקט צילומי מזויות שונות, אנא בחרו את המוצלחות ביותר ואל תעלו את כל הסדרה למאגר. כמו כן, הקפידו לבחור תמונות במצב פיסי טוב - תמונות שאינן קרועות, מטושטשות או בלויות ואשר פרטי בתמונה נראים בבירור. 

האם יש מגבלה על מספר התמונות שמשתמש יחיד רשאי להעלות למאגר?

אין מגבלה על מספר התמונות שמשתמש יחיד רשאי להעלות למאגר.

מה הן ההגדרות הטכניות הרצויות של תמונה המועלית למאגר?

רצוי שרזולוציית התמונה לא תעלה על 300 DPI. משקל הקובץ – עד 10 מגה. רוחב או אורך לפחות 700 פיקסל.מומלץ לכווץ ולדחוס תמונות, שמשקלן גדול יותר, טרם העלאתן לאתר.

בתוך כמה זמן יתפרסמו באתר התמונות שהעליתי למאגר?

לאחר העלאת התמונות הן יפורסמו  בגלריה באופן מיידי.  בשלב זה התמונות ייבדקו  על ידי צוות האתר ואלו שיימצאו   מתאימות  ייטענו לשרתי אתר ויקישיתוף (Wikicommons) ארבע יממות לאחר פרסומן בפיקיוויקי.  העיכוב נדרש כדי  לבצע בדיקות ולמנוע מצב שבו יפורסמו תמונות שאינן עומדות בכללי  פיקיוויקי ובכללי אתר ויקישיתוף. אנא קבלו בהבנה  מקרים בהם יוסרו  תמונות שיימצאו לא מתאימות. 

איזה מידע יש להוסיף ליד כל תמונה?

כדי שתמונה תספק לגולשים משמעות בעלת תוכן והקשר לתקופת הצילום, מומלץ לספק מידע רב ככל האפשר על מה שנראה בתמונה. לצד כל תמונה שתעלו, הנכם מתבקשים לספק מידע שחלקו חובה וחלקו רשות. שדות החובה מסומנים בכוכבית. חובה לנסח שם לתמונה (6-2 מילים) ולרשום תיאור קצר. חובה להציג תאריך מדויק – יום/חודש/שנה או חודש/שנה או הערכה של טווח השנים (משנה....עד שנה...). כמו כן חובה לבחור מתוך רשימת נושאים, את הנושא המתאים ביותר לתוכן התמונה.
שדות הרשות: שם הצלם, או סטודיו הצילום, תגיות – מילות מפתח אשר מתארות את תוכן התמונה, נוסח הקרדיט – אותו יהיה מחויב להציג כל מי שיעשה שימוש בתמונה(עד 10 מילים).  מידע נוסף – טקסט חופשי בהיקף של עד 250 תווים. בהקשר זה מומלץ לעיין גם בדף עזרה

האם הנהלת האתר מחויבת לאשר רישום של כל אדם למאגר?

הנהלת האתר מעודדת רישום לאתר לצורך העלאת תמונות בהתאם ל"תנאי השימוש". עם זאת רשאית הנהלת האתר לבטל את רישומכם לאתר, או לחסום את גישתכם אליו, בכל אחד מהמקרים הבאים: אם בעת ההרשמה לאתר מסרתם במתכוון פרטים שגויים; אם יצרתם מצב העלול לפגוע בהנהלת האתר או בצדדים שלישיים כלשהם; אם השתמשתם באתר לביצוע מעשה בלתי חוקי על-פי דיני מדינת ישראל; אם הפרתם את תנאי השימוש באתר; אם עשיתם פעולה כלשהי שתמנע מאחרים להצטרף לאתר או להמשיך וליהנות ממנו.

האם הנהלת האתר מחויבת לפרסם את התמונות שהעליתי למאגר?

הנהלת האתר מאפשרת לכם למסור תמונות לפרסום באתר בהתאם לתנאי השימוש. התמונות יתפרסמו באזורים המיועדים לכך באתר. עם זאת, מסירת תכנים לפרסום באתר אינה מקנה לכם זכות לדרוש שהתכנים יפורסמו או יוסיפו להתפרסם. הנהלת האתר רשאית להסיר תמונות שלא עמדו בתנאי השימוש ו/או בקריטריונים של המאגר. כמו כן יש לציין כי לארגון ויקימדיה, המאחסן את התמונות בשרתים שלו, יש קריטריונים משלו. ייתכן מצב שבו יוסרו מן השרת של ויקימדיה תמונות, שנטענו לויקישיתוף באמצעות פיקיוויקי. במקרה זה ניאלץ להסיר את התמונות גם ממאגר פיקיוויקי. במקרה של הסרת תמונות, נשלחת לתורם התמונה הודעה בצירוף הסבר על הסיבה להסרה.

האם הנהלת האתר רשאית לעדכן/לשנות פרטים שנמסרו לגבי תמונה/תמונות מסוימות?

הנהלת האתר מעודדת את חופש הביטוי ואת פרסומם של תכנים המתאימים לאופי האתר. עם זאת, כדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות לטעינת תוכן באתר,רשאית הנהלת האתר לבדוק את התכנים האלה לפני פרסומם באתר ו/או מעת לעת לאחר פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה כדי למנוע פרסום תכנים פוגעים ו/או תכנים שהם בלתי חוקיים לכאורה. סיבה נוספת לעדכון תכנים היא במקרה שיימצא, או יימסר על ידי הציבור, מידע נוסף או מידע עדכני לגבי תמונות מסוימות.

מה המשמעות של העלאת תכנים למאגר תחת רישיון ייחוס 2.5 (cc-by)?

רישיון ייחוס 2.5 הוא רישיון שהוגדר תחת "Creative commons". לפי גישה זו בעל זכויות היוצרים מגדיר מראש אילו שימושים הוא מתיר לעשות ביצירה שבבעלותו ושאותה בחר לפרסם ברשת. כל מי שמבקש לעשות שימוש כלשהו ביצירה, מתחייב לעשות זאת תחת תנאי הרישיון שהגדיר בעל זכויות היוצרים. התמונות הכלולות במאגר פיקיוויקי נמצאות תחת רישיון ייחוס 2.5. לפי תנאי רישיון זה, בעל זכויות היוצרים מתיר למשתמשים לעשות בתמונה כל שימוש בו יבחרו, בתנאי שבעת הצגת התמונה, פרסומה או מסירתה לאחר, יוצג יחד עמה הקרדיט (הייחוס) כפי שנוסח על ידי תורם התמונה. למידע נוסף – אתר Creative Commons הישראלי.

איזה שימוש מותר לעשות בתמונות הכלולות במאגר?

התמונות שנתרמו למאגר נמסרו תחת רישיון מסוג Creative Commons ייחוס 2.5 ישראל. בהתאם לרישיון זה הנכם רשאים: לשתף, להעתיק, להפיץ ולהעביר את היצירה וכן  לעבד את היצירה. כל זאת, בתנאי שתייחסו את התמונה (תיתנו קרדיט) באופן המצוין על-ידי בעל הזכויות. בכל שימוש חוזר או הפצה של התמונה עליכם להבהיר לאחרים את תנאי הרישיון הללו. ראו גם "שימוש חופשי".

אם מצאתי במאגר תמונות שאינן עומדות בתנאי השימוש - לאן לפנות ?  

אנא נהגו לפי ההנחיות בדף "תנאי שימוש"  שבאתר זה.  הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורכי האתר באמצעות כפתור "צור קשר",  או באמצעות הדואר האלקטרוני בכתובת: [email protected]. כל פנייה תיבדק לגופה. תוכן החשוד כפוגע יוסר מיידית ממאגר התמונות, עד שתתבררנה הטענות בנושא.

אנו ארגון המחזיק באוסף גדול של תצלומים. איזה תועלת נפיק אם נתרום תמונות למאגר?

ארגונים ומוסדות המחזיקים באוספי תצלומים, כגון: ארכיונים, מוזיאונים, עמותות, בתי ספר, סטודיו לצילום וצלמים מקצועיים תצלומים ואשר יתרמו למאגר 30 תמונות ומעלה זוכים לחשיפה מיוחדת במסגרת דף מידע – כל ארגון רשאי לספר על פועלו, למסור פרטים, ולהציג קישור לאתר האינטרנט הפרטי שלו. כמו כן ניתן לאתר תצלומים לפי שם הארגון שתרם אותם. כך נהנה הארגון מחשיפה לקהל יעד נרחב ומהצגתו כמקור התצלומים, אם וכאשר ייעשה בהם שימוש. הדבר אינו עומד בסתירה לעובדה שאותו ארגון מנהל גם אתר אינטרנט משלו, להיפך - הקישור ההדדי מאתר הארגון למאגר פיקיוויקי ומאתר פיקיוויקי לאתר הארגון, יתורם להגברת החשיפה ברשת.

כיצד יוצרים קשר עם הנהלת האתר?

אנו פתוחים להצעות, רעיונות, הערות ותגובות בכל נושא הקשור באתר זה.
הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורכי האתר באמצעות כפתור "צור קשר" שבאתר או באמצעות הדואר האלקטרוני בכתובת: [email protected].
פניותיכם ינותבו לבעלי תפקידים בהנהלת האתר, בהתאם לתוכן הפנייה ויזכו לטיפול הולם.

הערה: המידע בדף זה מיועד להבהרה בלבד. הכללים המחייבים נמצאים בסרגל הניווט התחתון תחת הקישורים: "תנאי שימוש" ו"מדיניות הפרטיות".  במקרה  שהמידע בדף   זה לא ענה על שאלותיכם, מומלץ לעיין  גם בדף 'עזרה' ובדף 'חשוב לדעת'

 

חדשות ועדכונים