יש להכנס למערכת עם כתובת המייל איתה נרשמתם לעזרה
במערכת החדשה יש להזדהות באמצעות כתובת הדואר אלקטרוני שאיתה נרשמתם לעזרה
כל התגיות במערכת


אודות פיקיוויקי

פיקיוויקי הינו מאגר שיתופי לתמונות דיגיטליות בנושאי היסטוריה, גיאוגרפיה וחברה במדינת ישראל ובארץ ישראל. התמונות נתרמות למאגר על-ידי הציבור הרחב ומועלים לאתר על ידי התורמים עצמם. תורמי התמונות מוותרים מראש על זכויות היוצרים שלהם, תמורת מתן קרדיט בלבד, תחת רישיון קראייטיב קומונס.  המאגר עומד לרשות הציבור לשימוש חופשי, ללא מגבלות של זכויות יוצרים. מנהלי המיזם ומקימיו רואים במאגר משאב ציבורי הנמצא בנחלת הכלל. המיזם נולד כתרומה לקהילה של איגוד האינטרנט הישראל  ומיזם ויקיפדיה.

פיקיוויקי הוא בבואה אוטנטית רחבה של החברה הישראלית על כל גווניה, כולל  צילומים מכל העדות ומכל הדתות, מכל צורות ההתיישבות (האוסף העשיר ביותר של תמונות מהקיבוצים בארץ), ומכל רחבי הארץ כולל פריפריה ומרכז, ישובים חקלאיים, ערים ומושבות. בפיקיוויקי יש היום מעל 90,000 צילומים מסוף המאה ה- 19 ועד ימים אלה.

המיזם מקדם את רעיון התוכן החפשי ברשת האינטרנט ומאפשר עידוד פעילות חינוכית, המשלבת תיעוד מידע חזותי, העלאתו לרשת ושימוש נבון במידע.

לפיקיוויקי  ממשק ידידותי ונוח מאוד המאפשר חיפוש קל לפי רשימת נושאים, לפי תגיות וחיפוש חופשי. פיקיוויקי נבנה עבור הציבור הרחב והשימוש בו אינו מצריך מיומנויות מיוחדות והוא בעל נגישות גבוהה.

בפיקיוויקי הושם דגש מיוחד על תיעוד כדי שניתן יהיה לעשות שימוש מושכל בצילומים. התיעוד כולל תאריך הצילום, נושא הצילום, שם, תיאור, מקום הצילום, אפשרות למידע נוסף והוספת קישורים חיצוניים.

מאגר התמונות מוחזק על  השרתים האדירים של המאגר הבינלאומי ויקישיתוף  (Wikimedia Commons ) המכיל כיום כ- 60 מיליון תמונות. פיקיוויקי הוא הממשק הישראלי להעלאת ולשליפת תמונות בשפה העברית ללא צורך לדאוג לגיבוי ולשרידות של המאגר.

פיקיוויקי משמש כמאגר תמונות לאומי של ישראל, התמונות חופשיות וזמינות ללא תמורה, התמונות נגישות בגוגל, וויקיפדיה ופיקיוויקי.

אתר פיקיווקי מנגיש את התמונות למרבית אמצעי התקשורת במדינה ישראל. בישראל מתבצע שימוש נרחב בתמונות מפיקיוויקי בארגוני התקשרות וההסברה שאין ברשותם ארכיון תמונות.

קבוצת אבני מורשת  מנהלת  ומקדמת את מיזם פיקיוויקי בשיתוף פעולה עם ארגוניים ציבוריים וחברתיים.

דברי תודה:
לגילה גרטל מאיגוד האינטרנט הישראלי ולדרור קמיר מעמותת ויקימדיה ישראל - שהגו את רעיון מאגר התמונות החופשי ותרמו רבות למימושו וכמו כן לאירית אלגבה-שפיר .ממט"ח על עזרתה. תודה מיוחדת לשלומי קקון שתמך בנו בראשית דרכנו לעצמאות 

מקימי האתר

עידן פרקר - שידרוג פיקיוויקי ותחזוקתו בהתנדבות משנת 2023
שאולה הייטנר - יוזמת הפרוייקט
שאולה הייטנר וליזי שאנן - מתחזקות האתר

שלומי  קקון - מחברת   MeserGo  - פיתוח ותחזוקת האתר מ- 2016
אוהד כהן - תוכניתן האתרמ - 2016
דניאל ויידה - תכנות ופיתוח מנגנון הניהול
סיגל בן עמרם - רכזת הפרויקט ועורכת תוכן
רמי הדדי מחברת אקטיב-טק בע"מ - אפיון האתר
סיגל טלר - עיצוב האתר החדש
חדוה שנדרוביץ - ניהול המיזם עד הקמתו
אבריק ברמן - עיצוב ויצירת הלוגו

 

חדשות ועדכונים