יש להכנס למערכת עם כתובת המייל איתה נרשמתם לעזרה
במערכת החדשה יש להזדהות באמצעות כתובת הדואר אלקטרוני שאיתה נרשמתם לעזרה
כל התגיות במערכת

ארגונים

עיריית קריית אונו חזרה לרשימת הארגונים

כתובת למשלוח דואר

ארכיון היסטורי קריית אונו, המייסדים 5, קריית אונו

טלפון

03-5343603

כתובת אתר אינטרנט

https://www.kiryatono.muni.il

דואר אלקטרוני

onoarchive40@gmail.com

שעות פעילות

עיריית קריית אונו

שמה של קריית אונו לקוח משם העיר שבנה שמד, מצאצאי בנימין: "הוּא בָּנָה אֶת אוֹנוֹ וְאֶת לֹד וּבְנֹתֶיהָ".  את היישוב, שבראשית דרכו נקרא שכונת אונו (כפר אונו), הקימו בשנת 1940 ארבעים משפחות על אדמות שנרכשו מהיישוב הערבי כפר עאנה.

 

המתיישבים היו חברי הסתדרות העובדים והתארגנו במסגרת של אגודה שיתופית. הבתים שבנתה חברת סולל בונה היו זהים, והיו בהם שני חדרים, מטבח ומרפסת. את השירותים נאלצו החברים להוסיף בעצמם בשטח שיועד לכך במרפסת. כל יחידה קיבלה מעט יותר מדונם אדמה, שטח שנועד לשמש משק עזר לסיוע בכלכלת הבית. בכמה משקי עזר היו רפתות או לולים, ואלו יצרו מטרד לא קטן עד לחיסולם בשנות השבעים. שלב הבנייה השני היה בעיקר בידיה של חברת רסקו, חברה שהוקמה בחסות הסוכנות היהודית במטרה לבנות שכונות מגורים עירוניות ומשקים חקלאיים בעבור עולים מן המעמד הבינוני, בעיקר מקרב העולים מגרמניה.

ב1947 ניבנו 60 דירות לעולים מניצולי השואה. השכונה נקראה "כפר ברכה". ב-1950 הוקמה "המועצה האזורית אונו", והיא כללה את כפר אונו, את כפר אז"ר, הקיבוץ העירוני אפעל וגבעת ברכה. בשנים אלו הגיעו גלי העלייה הגדולים והוקמה מעברה גדולה, צמודה לכפר אונו, עם אוכלוסייה של כ-5,000 נפש, לעומת 400 משפחות שהיו אז בישוב. כתוצאה מהחלטת פרנסי היישוב להקים מועצה מקומית פרשׁה ב-1954 כפר אונו מהמועצה האזורית ויחד עם גבעת ברכה והמעברה הפכה למועצה מקומית בשם קריית אונו.

יזמה של יעקב כהן, ראש המועצה, להאיץ את חיסול המעברה ולהגדיל את אוכלוסיית הקריה הביאה לבנייתה של שכונת קיראון, בנייה שהחלה בשנת 1962 והסתיימה בשנת 1967 כתוצאה מהמשבר הכלכלי באותה תקופה. את שכונת קיראון תכנן האדריכל ישראל לוטן, ואת השטח הציבורי עיצבו אדריכלי הנוף ליפא יהלום ודן צור. קיראון היא ללא ספק אבן דרך בבנייה הציבורית בישראל. היא הוסיפה לקריה אלפי משפחות חדשות, ובמאמץ מוגבר לחיסול המעברה יצרה תשתית איתנה שהביאה את עיריית קריית אונו לדירוג 8 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי של הלמ"ס.

קריית אונו, שהפכה לעיר ב-1992, ידועה ברמת החינוך הגבוהה שלה. כיום יש בה שבעה בתי ספר יסודיים, שתי חטיבות ביניים, תיכון, בית ספר יהלום למחוננים ולמצטיינים ובית ספר דמוקרטי. מוסדות חינוך נוספים הם הקונסרבטוריון למוזיקה והקריה האקדמית אונו. קריית אונו משופעת בפארקים, בגינות ובכיכרות, ולמרות הבינוי המואץ בשנים האחרונות עדיין נשמר בה החן הכפרי שאפיין אותה מראשית ימיה.