יש להכנס למערכת עם כתובת המייל איתה נרשמתם לעזרה
במערכת החדשה יש להזדהות באמצעות כתובת הדואר אלקטרוני שאיתה נרשמתם לעזרה
כל התגיות במערכת

ארגונים

מיזם לשימור מורשת רמלה לוד חזרה לרשימת הארגונים

כתובת למשלוח דואר


טלפון


כתובת אתר אינטרנט


דואר אלקטרוני

piki3@shimur.org.il

שעות פעילות

מיזם התמונות לשימור המורשת מתבצע ע"י מתנדבות ומתנדבי המועצה לשימור אתרי מורשת, המתנדבים פועלים רבות כדי להנגיש את השימור והמורשת באמצעים דיגיטליים וברשת האינטרנט.

רמלה היא עיר במרכז מישור החוף . תושביה רובם יהודים יוצאי ארצות רבות , יש בה קהילה קטנה של קראים ומיעוט של ערבים מוסלמים ונוצרים . השם רמלה הוא שם ערבי . המילה רמל בערבית פירושה : חול . העיר נוסדה בשנת  717 לספירה   בידי מוסלמים בגבול רצועת חולות החוף . עם יסודה תפסה את מקומה של לוד הנוצרית כמרכז השלטון המוסלמי בארץ . שכנה על צומת דרכים חשובות , ובה עברה הדרך מיפו לירושלים .

במשך השנים עברה העיר תהפוכות רבות ותקופות שלטון שונות שהשאירו רישומן באתרים שונים בעיר .

ב 11 ביולי 1948 נכבשה רמלה הערבית בידי צה"ל ב" מבצע דני " . חלק מתושביה הערבים נטשוה , חלק נשארו בעיר , אליהם הצטרפו יהודים עולים חדשים שהגיעו עם קום המדינה . ב 1949 קיבלה רמלה מעמד של עיר .

 היום משמשת רמלה כעיר מרכז לישובים החקלאיים שמסביבה כשלבני כל הדתות : יהודים , מוסלמים ונוצרים מוסדות ואתרים משלהם

לוד היא עיר במישור החוף , במרכזה של ישראל . כמעט כל תושביה יהודים ומיעוטם ערבים . רוב התושבים הם עולים שהגיעו עם קום המדינה ואחר כך . על סמל העיר כתובים דברי הנביא ירמיהו : " ושבו בנים לגבולם " .

פרנסת התושבים מבוססת בעיקר על מסחר , חנוונות , מפעלי תעשיה ועבודה בנמל התעופה " בן - גוריון " הסמוך . נמצאת כ- 50 מטר מעל פני הים וכ - 17 ק"מ בקו ישר מחופו .

השם לוד הוא קדום ופירושו ומוצאו אינם ידועים . הוא נזכר כבר במקרא בכתיב " לד " . לוד היא אכן מהערים הקדומות ביותר בארץ וברחבי העיר שרידים ואתרים רבים .